Letenky do celého světa. Asie, Amerika, Evropa - vyberte si

Ryanair je irský nízkonákladový letecký dopravce se sídlem v Dublinu. V roce 2016 byl Ryanair největší aerolinkou podle přepravených cestujících v Evropě, přepravil 117 milionů cestujících. K roku 2019 má 13 000 zaměstnanců.[zdroj?] Destinace Ryanair se nachází převážně v Evropě, dále v Africe a na Středním východě. Výkonným ředitelem společnosti je Michael O'Leary. Společnost se jmenuje dle irského podnikatele Tonyho Ryana.


Ryanair provozuje více než 400 letadel Boeing 737-800, přičemž jedno letadlo 737-700 se používá především pro nepravidelné lety. Strategie společnosti je založená na co nejnižších cenách letenek. Společnost se snaží co nejvíce spořit, od letišť žádá co nejnižší poplatky, používá jeden typ letadla, pokud je to možné, využívá letiště na okrajích nebo mimo cílových měst.

Největším konkurentem této letecké společnosti je anglický easyJet.


Společnost zahájila svoji činnost v roce 1985, rok po založení, kdy začala létat jedním 15místným turbovrtulovým letadlem Embraer EMB 110 Bandeirante na lince Waterford – Londýn/Luton.[3] Poté, co se kolem roku 1997 tato letecká společnost rychle rozrůstala na území Spojeného království, využila získané peníze na rozšíření svého působení po celé Evropě. Od té doby prošla výraznou expanzí; v roce 2008 byl Ryanair co do počtu přepravených cestujících největším leteckým dopravcem v Evropě, v celosvětovém měřítku zaujal šestou pozici.


Dne 27. srpna 2009 se vedení Ryanairu rozhodlo investovat půl milionu eur do kampaně pro schválení Lisabonské smlouvy v Irsku.

Od března roku 2017 Ryanair začal nabízet lety s přestupem. Od května 2017 začal spolupracovat (codeshare) se španělskou společností Air Europa, na svém webu prodává její dálkové linky.


Od 16. května 2017 začala letecká společnost Ryanair poprvé prodávat letenky s přestupem na italském letišti Fiumicino v Římě. Následovaly lety s přestupem na letišti Milán–Bergámo od 3. července 2017 a další.


V září 2017 začala zatím největší krize za celou existenci společnosti, Ryanair totiž začal škrtat až 50 letů denně (necelé 2 % všech letů). Důvodem byli zaměstnanci, kteří si začali brát dovolené a aerolinie tak neměla kapacity, jak by je nahradila, aby lety zároveň byly načas. Situace se týkala přibližně 700 tisíc cestujících, kteří cestovali v září či říjnu 2017. Jedním z důvodů nedostatku personálu bylo přecházení ke konkurenční norské aerolinii Norwegian. Akcie společnosti se v závislosti na situaci propadly o přibližně 1,3 %. Dne 7. října 2017 oznámil provozní ředitel společnosti Michael Hickey své odstoupení kvůli nastalé situaci a zhoršení jména společnosti.


Zdroj: wikipedia.org